Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

More space for space! Centrum Technologii Kosmicznych AGH rozwija się dla Was.

habitat pol2

More space for space! Centrum Technologii Kosmicznych AGH rozwija się dla Was.

Centrum Technologii Kosmicznych AGH powstało w listopadzie 2020 roku w celu zintegrowania środowiska akademickiego wokół badań w zakresie technologii kosmicznych. Teraz, po czterech latach dynamicznego rozwoju, Centrum przenosi się do nowego, większego budynku, którego uroczyste otwarcie odbędzie się 4 października, tuż po inauguracji roku akademickiego 2024/2025.

Nowa przestrzeń umożliwi stworzenie dodatkowych laboratoriów, w których naukowcy będą mogli jeszcze intensywniej i skuteczniej prowadzić prace badawcze związane z technologiami kosmicznymi. Tym samym Centrum zwiększy możliwości rozwijania innowacyjnych projektów oraz umocni pozycję lidera w swojej dziedzinie. 

“Aktualnie zajmujemy się wyposażaniem laboratoriów, w których badania będą prowadzić pracownicy CTK. Studenci, działający w kosmicznych kołach naukowych, również dostaną w nowym budynku przestrzeń do pracy i rozwijania swoich projektów.” - mówi prof. dr hab. inż. Tadeusz Uhl, Dyrektor Centrum Technologii Kosmicznych AGH.   

Jednym z najbardziej unikatowych laboratoriów będzie Habitat dla Analogowych Misji Kosmicznych. Habitat posłuży zarówno do szkolenia przyszłych astronautów, jak i testowania technologii planowanych do użycia w kosmosie. AGH jest pierwszą polską uczelnią i jedną z nielicznych na świecie, która będzie mogła poszczycić się takim obiektem.  

Przestrzeń habitatu zaprojektowano tak, by przypominała wnętrze Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Habitat jest podzielony na kilka oddzielnych sekcji, w których uczestnicy eksperymentów będą spać, prowadzić badania i wieść codzienne życie. Powierzchnia została zorganizowana w moduły: laboratoryjny, kuchenny, higieniczny, sypialny i gimnastyczny.  

Uczestnicy analogowych misji będą funkcjonować w warunkach zbliżonych do kosmicznych, realizując zadania podobne do tych, które astronauci wykonują podczas prawdziwych misji w kosmosie. Podczas takich symulacji, które mogą trwać tydzień lub nawet dłużej, prowadzone będą intensywne badania dotyczące wpływu ekstremalnych warunków „kosmicznych” na fizjologię i zachowanie człowieka, a także opracowywane zostaną systemy wczesnego ostrzegania i protokoły cyberbezpieczeństwa. 

Habitat stanowi cenne pole testowe dla rozwiązań technologicznych, zanim zostaną one wysłane na orbitę. 

Habitat to jedno z laboratoriów Astrobiologii i Biologii Kosmicznej. Pozostałe laboratoria związane z tą innowacyjną dziedziną to Laboratorium Biologii Kosmicznej oraz Laboratorium Kosmicznej Inżynierii Biomedycznej. 

W Laboratorium Biologii Kosmicznej, naukowcy będą zajmować się badaniem biologicznego wpływu warunków lotów kosmicznych na organizmy żywe, w tym rolę grawitacji w formowaniu amyloidu i jego oddziaływanie na zdrowie astronautów. Obszary badań będą obejmować bioenergetykę, ekspresję genów oraz testowanie substancji bioaktywnych na potrzeby podróży kosmicznych, jak również badania przyspieszonego starzenia, oraz adaptacyjnych zmian ewolucyjnych w warunkach kosmicznych. Zrozumienie tych procesów pomoże w opracowaniu środków zapobiegawczych i systemów podtrzymywania życia na potrzeby przyszłych misji kosmicznych.  

Laboratorium Kosmicznej Inżynierii Biomedycznej poświęcone będzie badaniom nad procesami starzenia się w kosmosie i na Ziemi oraz zapobiegania chorobom. Wykorzystując innowacyjne technologie, naukowcy będą zajmować się opracowaniem rozwiązań w walce z chorobami przewlekłymi, co przyczyni się do poprawy stanu zdrowia nie tylko astronautów, ale także ogółu społeczeństwa. Obszary badań obejmą technologię organ-on-chip oraz rozwój materiałów, które posłużą do monitorowania zdrowia w kosmosie.   

Inne unikalne laboratorium, które powstanie w Centrum Technologii Kosmicznych to tzn. Brudna Komora. Jest to symulator powierzchni Księżyca.  

“Żyjemy w erze badań Księżyca, erze załogowych i robotycznych misji na Księżyc. Chcemy stworzyć naukowcom warunki do badania zachowania zarówno ludzi jak i urządzeń, które mają pracować w typowych warunkach spotykanych na Księżycu - łącznie z burzami pyłowymi i napromieniowanym regolitem” - opowiada prof. Uhl.  

W nowym budynku Centrum Technologii Kosmicznych powstaną również takie laboratoria, jak m.in.: Laboratorium Telekomunikacji Satelitarnej, Laboratorium Czujników do Zastosowania w Przestrzeni Kosmicznej, Laboratorium Badań Materiałowych, czy Stanowisko Badawcze Czysta Komora. Także studenckie kosmiczne koła naukowe oraz interdyscyplinarne zespoły projektowe dostaną przestrzeń na realizację swoich eksperymentów i badań.  

Laboratorium Czujników Zastosowania w Przestrzeni Kosmicznej posłuży do opracowywania zaawansowanych nanomateriałów do czujników wykorzystywanych w aplikacjach związanych z przestrzenią kosmiczną. Materiały takie jak MXeny, grafen i nanorurki węglowe będą badane pod kątem ich zdolności sensorycznych w ekstremalnych warunkach kosmicznych. Laboratorium będzie specjalizować się w precyzyjnych technikach aplikacji materiałów, takich jak sitodruk czy drukowanie.  

W Laboratorium Badań Materiałowych, naukowcy zajmą się badaniem właściwości różnych materiałów w warunkach zbliżonych do kosmicznych, w tym w niskich i wysokich temperaturach, próżni oraz z uwzględnieniem promieniowania kosmicznego. Materiały będą testowane pod kątem właściwości mechanicznych, chemicznych, magnetycznych, termicznych, optycznych i strukturalnych. Celem badań jest ocena przydatności materiałów do konstrukcji struktur kosmicznych.  

“W Centrum realizujemy cztery misje kosmiczne. Koło naukowe Lunar Tech wygrało konkurs, dzięki któremu opracowane przez nich urządzenie poleci w 2026 roku na Księżyc. Członkowie koła za cel stawiają sobie badanie interakcji materiałów i powłok z regolitem, czyli sypką skałą księżycową.  

Prowadzimy też dwie misje satelitarne. Jeden z naszych satelitów Hype, opracowany przez koło naukowe SatLab, jest zintegrowany z wyrzutnią i czeka na swoją kolejkę do wyniesienia na orbitę LEO.  

Przygotowywany jest również drugi satelita, w tej chwili powstaje jego model inżynierski. Jest to klasyczny satelita wyposażony w kamerę hiperspektralną służącą do obserwacji Ziemi. Wyniki badań będą mogły zostać wykorzystane w rolnictwie precyzyjnym, ochronie środowiska czy zarządzaniu kryzysowym.  

Ostatni projekt to misja załogowa. Przygotowujemy eksperyment MXene in LEO, który będzie przeprowadzony na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, dotyczy on badania właściwości nanomateriałów w kosmosie. Sprawdzimy również przydatność tych materiałów do pomiaru parametrów życiowych astronautów.” - Profesor Uhl podsumowuje działalność Centrum Technologii Kosmicznych AGH. 

Poza prowadzeniem własnych badań, Centrum Technologii Kosmicznych koordynuje również z ramienia AGH międzynarodowy projekt UNIVERSEH - Europejski Uniwersytet Kosmiczny dla Ziemi i Ludzkości. Jest to konsorcjum siedmiu uczelni partnerskich z siedmiu europejskich krajów. Strategia zakłada zwiększenie mobilności studentów oraz kadry naukowej, a także promowanie współpracy międzyuczelnianej. Realizacja projektu umożliwia wymianę doświadczeń oraz pomaga uczelniom dostosować swoją ofertę do aktualnych potrzeb rynku. 

Stopka