Przejdź do treści Przejdź do stopki
Wydarzenia

Wydarzenia

Seminarium
Seminarium: Uwarunkowania geologiczne i możliwości techniczne w poszukiwaniu złóż metali na Marsie
  • 21.06.2021

Uwarunkowania geologiczne i możliwości techniczne w poszukiwaniu złóż metali na Marsie

 

Zapraszamy do udziału w seminarium naukowym z cyklu "Edukacja i badania w technologiach kosmicznych". Prelekcję pt. "Uwarunkowania geologiczne i możliwości techniczne w poszukiwaniu złóż metali na Marsie", wygłosi dr Jakub Ciążela z Instytutu Nauk Geologicznych PAN. Wydarzenie w formie zdalnej odbędzie się 24 czerwca 2021 r. o godz. 15.00.

Pół wieku po napędzanym zimną wojną wyścigu na Księżyc między USA i ZSRR, jesteśmy w pierwszej fazie nowego wyścigu kosmicznego, w którym grono pretendentów jest znacznie szersze, a do Księżyca dołączył Mars. Tylko w 2020 roku, misje na Marsa wysłały trzy kraje, a do wyścigu dołącza też sektor prywatny. Jednym z głównych wyzwań przyszłej kolonizacji Marsa jest dostęp do lokalnych złóż metali. Choć do wydobycia metali na Marsie jest jeszcze długa droga, już dziś mamy narzędzia by określić gdzie na Marsie należy się spodziewać metali i w jakich ilościach występują.

Dr Jakub Ciążela jest doktorem nauk przyrodniczych, geologiem planetarnym, mineralogiem i geochemikiem, a także adiunktem w Instytucie Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk (PAN).

Zajmuje się migracją metali i poszukiwaniem nowych złóż w dotychczas rzadko eksplorowanych obszarach. Jedyny jak dotąd Polak uczestniczący w misjach oceanicznych International Ocean Discovery Program (IODP), obecnie zaangażowany w projekty International Continental Scientific Drilling Program (ICDP) i misję Europejskiej Agencji Kosmicznej ExoMars na Marsa. W PAN kieruje trzema grantami Narodowego Centrum Nauki oraz pracami zespołu MIRORES – spektrometru dalekiej podczerwieni do wykrywania mineralizacji rudnej na Marsie i Księżycu.

Seminarium odbędzie się na platformie Centrum e-Learningu AGH. Aby wziąć w nim udział, należy się zalogować pod linkiem: https://upelagh.clickmeeting.com/seminarium-centrum-technologii-kosmicznych-24-czerwca

Stopka