Konferencja "Humanities in Space" - uroczysta inauguracja UNIVERSEH 2.0 już za nami!

Konferencja Humanities in Space

Zdjęcie: KSAF

Trzydniowa konferencja "Humanities in Space", otwierająca drugą edycję projektu UNIVERSEH, przyciągnęła uwagę studentów, naukowców i profesjonalistów z branży kosmicznej. Podczas wydarzenia, które miało miejsce na kampusie AGH w dniach 11-13.03.2024 r., uczestnicy dzielili się wiedzą i doświadczeniem, a tematem przewodnim spotkań była rola nauk humanistycznych w branży kosmicznej.

Czas na podsumowanie ubiegłego tygodnia, który okazał się niezwykle intensywny i inspirujący! W dniach 11-13 marca 2024 roku na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, odbyła się kosmiczna konferencja "Humanities in Space", która uroczyście otworzyła drugą edycję międzynarodowego projektu UNIVERSEH. Jest to partnerstwo między siedmioma prestiżowymi uczelniami europejskimi, które wspólnie tworzą Europejski Uniwersytet Kosmiczny dla Ziemi i Ludzkości.

W trakcie trzydniowego wydarzenia gościliśmy studentów, wykładowców oraz pracowników z sześciu uczelni partnerskich. Była to nie tylko okazja do wymiany wiedzy i doświadczeń, ale również doskonała okazja do budowania relacji i pogłębienia współpracy.

Wydarzenie zostało udostępnione również uczelniom partnerskim z Ukrainy, które śledziły konferencję w formie online.

Podczas pierwszego dnia, mieliśmy przyjemność wysłuchać wykładów czterech wyjątkowych prelegentów, a także posłuchać debaty, której temat dotyczył miejsca nauk humanistycznych w branży space. Naszymi prelegentami byli:

• Joost Vanreusel (ESA - European Space Agency)
  • prof. Thais Russomano (InnovaSpace)
  • dr Joanna Pyrkosz-Pacyna (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)
  • prof. Loredana Santo (Università di Roma Tor Vergata)

Zainteresowani studenci uczestniczyli również w sesji pytań i odpowiedzi, podczas której mieli możliwość zadawania pytań przedstawicielom firm z sektora kosmicznego oraz agencji kosmicznych. Podczas kolejnego spotkania, przedstawiciele kół naukowych zaprezentowali swoje unikatowe projekty związane z kosmosem, nad którymi aktualnie pracują.

Wszyscy członkowie UNIVERSEH uczestniczyli również w licznych warsztatach i spotkaniach team-buildingowych, co umożliwiło zbudowanie silniejszych relacji i współpracy między uczestnikami projektu.

Czas na integrację został zapewniony podczas uroczystego obiadu, a trakcie wieczornej ceremonii, wręczone zostały nagrody dla najbardziej zaangażowanych studentów z UNIVERSEH, którym serdecznie gratulujemy!

Mamy nadzieję, że dla konferencja była dla wszystkich pozytywnym doświadczeniem, które dostarczyło nowych inspiracji i pomysłów oraz pozwoliło na umocnienie więzi między uczelniami partnerskimi. Liczymy na to, że tematy poruszone przez prelegentów będą kontynuowane i rozwijane w dalszych badaniach i działaniach.

Niech branża kosmiczna stanie się bardziej inkluzywna i otwarta, a wykorzystywanie zasobów kosmosu będzie prowadzone w sposób zrównoważony i odpowiedzialny. Pamiętajmy, że (jak to powiedziała dr. Joanna Pyrkosz-Pacyna, podczas swojego przemówienia), "space is for you, you are good enough!".