Przejdź do treści Przejdź do stopki
Aktualności

Konferencja UNIVERSEH „Kosmos i Uniwersytety Przyszłości w Europie”

Konferencja UNIVERSEH „Kosmos i Uniwersytety Przyszłości w Europie”

Uczelniane konsorcjum UNIVERSEH zaprasza na konferencję „Kosmos i Uniwersytety Przyszłości w Europie”, która zainauguruje program badawczy „Beyond UNIVERSEH”. Wydarzenie odbędzie się 4 października 2021 r.

Tematy przewodnie konferencji to:

  • Rola Europy w „Nowej Przestrzeni”

Rozwój kosmosu przedsiębiorczego obejmuje wyłaniającą się z każdego zakątka świata branżę prywatnych lotów kosmicznych. W tej „Nowej Przestrzeni” biznesowej szczególnie potrzebne są kompleksowe programy kształcenia, które przyczyniłyby się do realizowania nowych propozycji wartości w zakresie innowacji czy własności intelektualnej, a w efekcie również okazji biznesowych na całym świecie.

  • Nowe umiejętności na potrzeby kosmosu przyszłości

Zgodnie z rekomendacjami zawartymi w zaktualizowanym europejskim programie na rzecz umiejętności priorytetem dla uczelni wyższych powinno być promowanie nauczania opartego na pracy, aby jak najlepiej dopasować ofertę edukacyjną do obecnych i przyszłych potrzeb rynku pracy.

  • Europejska Polityka Kosmiczna

Działania UE w zakresie eksploracji i eksploatacji kosmosu stanowią zachętę dla twórców nowych technologii, a także motyw do rozwoju możliwości dla przedsiębiorstw na całym świecie. Powołana do życia Agencja Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego (EUSPA) i nowy europejski program kosmiczny pogłębiają inwestycje w zakresie nawigacji satelitarnej, obserwacji Ziemi, świadomości sytuacyjnej w kosmosie czy bezpiecznych kanałów komunikacyjnych.

  • Europejska Agencja Kosmiczna (ESA): wizja przyszłości

Po podpisanym przez ESA i UE ramowym porozumieniu o współpracy finansowej nowy Program Kosmiczny UE zasilił szeregi pozostałych, niezwykle efektywnych, flagowych programów; będzie także wspierał kolejne inicjatywy, zwłaszcza w dziedzinie bezpiecznych połączeń, badań i rozwoju, a także komercjalizacji kosmosu.

Wydarzenie będzie transmitowane na kanale YouTube od godz. 14.00.

Stopka